Izolace PIR

 

 

Rekonstrukce střešního pláště

Původní střecha se skládala z krovu, vaty cca 140mm mezi trámy, bednění z prken, podkladního pásu a asfaltového šindele. Krytina byla dokončena v roce 1989, kdy tepelná norma byla cca 40% dnešních požadavků.

 

Důvod rekonstrukce:

Po přidání sněhových zachytávačů v roce 2015 se v některých místech krytiny objevily mezery a začala protékat voda do krovu a dále do stěn. Na stěnách se začaly tvořit mokré mapy.

Velikost jedné poloviny střechy je 70m2

Materiál použitý na rekonstrukci:                   

  1. IKO Cambridge Xpress 52. černý
  2. Armour Base Pro - podkladní folie
  3. Izolační deska PIR AL 60mm
  4. Hliníková páska
  5. OSB/3 4PD 15mm
  6. Latě 60x40mm
  7. Sněhák grafit rovný
  8. Hřebíky IKO 25mm
  9. IKO Plastal kartuše

 

Nejdříve jsme ohraničili hranu střechy přišroubováním latí 60x40mm. Poté jsme začali pokládat izolační desky PIR.

Bylo potřeba přelepit spoje mezi PIR deskami hliníkovou páskou. Poté jsme přiložili OSB desky na Izolaci PIR a prošroubovali ji vruty o délce 120mm až do bednění přez původní asfaltový šindel.

Dalším krokem byla instalace podkladního pásu Armour Base Pro a šindele IKO Cambridge Xpress.

První den rekonstrukce jsme se dostali do půlky jedné strany střechy i s přiděláním klempířských prvků, šindele a "sněháků", za které jsme si dávali latě, po kterých jsme se po střeše pohybovali.

Za víkend jsme stihli položit jednu polovinu krytiny, kde zatékalo a rozhodli jsme se, že druhou stranu, která nepůsobí akutní problémy, necháme na jaro příštího roku.

 

Zde je porovnání:

Rozdíl mezi zrekonstruovanou stranou zateplenou 60mm PIR a stranou nezrekonstruovanou je veliký, posuďte sami.

Na zrekonstruované straně střechy se sníh drží rovnoměrně, neodtává a netvoří se žádné rampouchy na spodní hraně střechy.

 

Zatímco na druhé straně, nezrekonstruované, se tvoří na hraně střechy vrstva zmrzlého sněhu. Vznikají ramopuchy 10 - 30 cm dlouhé a je očividné, že únik tepla skrze krytinu je znatelný.

Celková cena rekonstrukce střešní krytiny a izolace o výměře 70m2 vyšla na cca 90 000,- Kč s DPH + 20 hod práce ve třech lidech.

Nejsme pokrývači, ale takto si zateplit a opravit dům dokáže podle náš každý, kdo je alespoň trochu šikovný - tak hurá do toho! :)

 

 

Nový Web